Strop monolityczny żelbetowy: właściwości, zalety i wady. Jak wykonać?

Strop monolityczny żelbetowy: właściwości, zalety i wady. Jak wykonać?
Autor Borys Wójcik
Borys Wójcik02.03.2024 | 7 min.

Strop monolityczny żelbetowy to bardzo wytrzymały i nośny strop stosowany w budownictwie. W artykule przybliżymy jego najważniejsze cechy, zalety i wady. Dowiesz się również, jak przebiega proces projektowania i wykonania stropu monolitycznego żelbetowego. Omówimy kluczowe etapy jego realizacji, od przygotowania szalunków, poprzez ułożenie zbrojenia, aż po zalanie betonem. Wskażemy także, jak naprawić ewentualne uszkodzenia w tym rodzaju stropie. Na koniec przedstawimy koszt wykonania stropu monolitycznego żelbetowego i odpowiemy na najczęstsze pytania z nim związane.

Charakterystyka stropu monolitycznego żelbetowego

Strop monolityczny żelbetowy to konstrukcja betonowa, która tworzy jednolitą płytę. Jest odlewana na miejscu budowy, a nie prefabrykowana. Strop monolityczny charakteryzuje się dużą wytrzymałością i sztywnością. Po związaniu betonu tworzy sztywną i jednorodną konstrukcję. Może przenosić duże obciążenia bez odkształceń i pęknięć.

Strop monolityczny składa się z kilku warstw. Od spodu znajduje się zbrojenie, czyli pręty stalowe, następnie warstwa betonu klasy C20-C25. Kolejną warstwą jest izolacja akustyczna i termiczna. Od góry znajduje się jastrych oraz posadzka. Całość tworzy konstrukcję o grubości 10-20 cm.

Istnieją dwa rodzaje stropów monolitycznych: płytowy i grzybkowy. Różnią się one układem zbrojenia. W stropie płytowym zbrojenie układa się równomiernie na całej powierzchni. W grzybkowym tworzy się zagęszczone smugi w miejscach przenoszenia obciążeń.

Strop monolityczny można stosować w różnych kształtach budynków. Pozwala na dużą dowolność projektową. Może mieć dowolną rozpiętość - od kilku do kilkunastu metrów. Jest odporny na obciążenia i drgania.

Zalety stropu monolitycznego żelbetowego

 • duża nośność i sztywność
 • możliwość uzyskania dużych rozpiętości
 • odporność na obciążenia i drgania
 • szybkość i łatwość betonowania
 • możliwość uzyskania dowolnych kształtów

Wady stropu monolitycznego

 • konieczność deskowania
 • pracochłonność wykonania
 • konieczność zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy
 • wysokie koszty materiałów i robocizny
 • słaba izolacyjność termiczna i akustyczna

Projektowanie stropu monolitycznego - kluczowe aspekty

Aby prawidłowo zaprojektować strop monolityczny, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów.

Przede wszystkim określa się obciążenia działające na strop - ciężar konstrukcji dachu, ścian, instalacji. Na tej podstawie projektant dobiera grubość płyty stropowej. Zwykle wynosi ona 16-20 cm przy dużych obciążeniach.

Następnie ustala się rozpiętość stropu, czyli odległość między podporami - ścianami lub słupami. Im większa rozpiętość, tym grubsza powinna być płyta. Maksymalna rozpiętość stropu monolitycznego to ok. 12 m.

Kolejnym elementem projektu jest określenie ilości potrzebnego zbrojenia. Im większe obciążenia, tym gęstsze zbrojenie. Standardowo stosuje się zbrojenie dwukierunkowe siatkami ze stali żebrowanej.

Ostatnim etapem jest zaprojektowanie deskowania pod płytę stropową. Musi ono wytrzymać parcie świeżo ułożonego betonu i zapewnić odpowiednią geometrię stropu.

Dobrze zaprojektowany strop monolityczny powinien spełniać wymagania wytrzymałościowe i użytkowe przez wiele lat. Warto zlecić projekt doświadczonemu konstruktorowi.

Czytaj więcej: Przewodnik po odbiorze domu: kluczowe kroki, na co zwrócić uwagę i potencjalne koszty

Etapy wykonania stropu monolitycznego żelbetowego

Aby poprawnie wykonać strop monolityczny, należy przejść przez kilka etapów.

Pierwszym krokiem jest montaż deskowania - formy, w której układany jest beton. Deskowanie musi być szczelne, stabilne i o odpowiedniej sztywności. Najczęściej wykonuje się je z drewna lub płyt wiórowych.

Kolejnym etapem jest ułożenie zbrojenia - prętów stalowych. Powinno być zamontowane zgodnie z projektem i zachować otulenie betonem. Poszczególne elementy łączy się drutem wiązałkowym.

Następnie przystępuje się do betonowania - układania mieszanki betonowej w deskowaniu. Beton powinien dokładnie wypełnić całą objętość i otulić zbrojenie. Stosuje się beton klasy C20/25 dostarczony z wytwórni.

Kolejny krok, to pielęgnacja betonu - utrzymywanie odpowiedniej wilgotności i temperatury przez kilka dni. Zapobiega to zbyt szybkiemu wysychaniu i powstawaniu rys.

Ostatnim etapem jest rozbiórka deskowania po uzyskaniu przez beton wytrzymałości ok. 60%. Następuje wtedy wykończenie powierzchni stropu - wyrównanie i zatarcie.

Prawidłowe wykonanie wszystkich etapów decyduje o jakości i trwałości stropu monolitycznego.

Stropy monolityczne żelbetowe są wytrzymałe, jednak z upływem czasu mogą ulegać pewnym uszkodzeniom. Do najczęstszych należą:

 • Pęknięcia i rysy powierzchniowe - spowodowane najczęściej skurczem betonu lub błędami wykonawczymi. Można je naprawić przez wypełnienie i wzmocnienie zbrojeniem.
 • Ugięcia i deformacje - wynikają z przeciążenia stropu. Wymagają odciążenia i wzmocnienia konstrukcji.
 • Przecieki - spowodowane uszkodzeniem izolacji przeciwwilgociowej. Naprawia się je przez założenie nowej izolacji.
 • Odspojenie tynku - do naprawy stosuje się ponowne położenie tynku.

Naprawę stropu monolitycznego powinien wykonywać doświadczony fachowiec, posiadający wiedzę konstrukcyjną. Należy też wykonać ekspertyzę, by określić przyczynę uszkodzeń.

Mniejsze uszkodzenia można naprawić metodą iniekcji - wtryskiem masy naprawczej. Większe wymagają odkucia okładzin i odsłonięcia zbrojenia w celu jego wzmocnienia lub wymiany.

Skuteczna naprawa wydłuża żywotność stropu monolitycznego o kolejne dziesięciolecia. Pozwala uniknąć kosztownej wymiany całej konstrukcji stropowej.

Koszt wykonania stropu monolitycznego żelbetowego

Zdjęcie Strop monolityczny żelbetowy: właściwości, zalety i wady. Jak wykonać?

Koszt wykonania stropu monolitycznego żelbetowego jest dość wysoki. Wynika to z pracochłonności robót oraz konieczności użycia drogich materiałów.

Największą pozycję stanowi robocizna - około 80-120 zł za m2 stropu. Kolejnym kosztem jest zbrojenie ze stali zbrojeniowej - około 6-10 zł za 1 kg. Dużym wydatkiem jest też zakup betonu klasy C20/25 - cena około 250-350 zł za 1 m3.

Pozostałe składowe to m.in. deskowanie (wypożyczenie lub zakup), transport mieszanki betonowej oraz prace wykończeniowe. Łącznie koszt materiałów i robocizny to około 300-500 zł za m2 stropu monolitycznego.

Na koszt wpływa grubość i rozpiętość stropu. Im większa konstrukcja, tym wyższa cena. Stropy monolityczne należą do najdroższych technologii stropów na rynku.

Stropy monolityczne żelbetowe - najczęstsze pytania

Jaka powinna być minimalna grubość stropu monolitycznego?

Minimalna grubość stropu monolitycznego to 12 cm. Taka konstrukcja może być stosowana przy niewielkich obciążeniach i rozpiętości do 4 metrów. Przy większych rozpiętościach grubość powinna wynosić 16-20 cm.

Jak długo schnie strop monolityczny?

Pełne wiązanie i twardnienie betonu w strope monolitycznym trwa około 28 dni. Po tym czasie beton osiąga pełną wytrzymałość. Jednak już po 7 dniach można obciążać strop w ok. 50%.

Czy strop monolityczny wymaga docieplenia?

Tak, strop monolityczny ze względu na niską izolacyjność cieplną betonu zawsze wymaga docieplenia. Stosuje się do tego materiały takie jak wełna mineralna, styropian, pianka PUR.

Jakie są wady stropu monolitycznego?

Do wad stropu monolitycznego należą: duży ciężar własny, wysokie koszty, pracochłonność wykonania, konieczność deskowania, niska izolacyjność termiczna.

Podsumowanie

Strop monolityczny żelbetowy to popularny i wytrzymały rodzaj stropu, choć kosztowny w realizacji. Charakteryzuje się dużą sztywnością i nośnością. Możliwe jest uzyskanie znacznych rozpiętości przy stosunkowo małej grubości konstrukcji. Wykonanie stropu monolitycznego wymaga jednak zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy, co podnosi koszty. Mimo wad, stropy monolityczne żelbetowe nadal cieszą się dużą popularnością dzięki solidności i trwałości.

W artykule przedstawiono charakterystykę i sposób wykonania stropu monolitycznego. Omówiono jego zalety, takie jak nośność i sztywność oraz wady - wysokie koszty i pracochłonność. Przybliżono również zagadnienia projektowania i etapów realizacji tego rodzaju stropu. Poruszono tematykę naprawy ewentualnych uszkodzeń. Artykuł stanowi kompleksowe omówienie zagadnień związanych ze stropem monolitycznym żelbetowym.

Najczęstsze pytania

Minimalna zalecana grubość stropu monolitycznego to 12 cm, przy niewielkich obciążeniach i rozpiętości do 4 m. Przy większych rozpiętościach i obciążeniach grubość powinna wynosić 16-20 cm, aby zapewnić odpowiednią sztywność i nośność konstrukcji.

Pełne utwardzenie betonu w stroPie monolitycznym następuje po około 28 dniach. Jednak już po 7 dniach można obciążać strop w ok. 50%.

Tak, ze względu na niską izolacyjność cieplną betonu, strop monolityczny zawsze wymaga dodatkowego ocieplenia np. wełną mineralną, styropianem czy pianką PUR.

Do zalet stroPu monolitycznego należą przede wszystkim: duża nośność i sztywność konstrukcji, możliwość uzyskania dużych rozpiętości przy niewielkiej grubości oraz szybkość i łatwość betonowania.

Do wad zalicza się: duży ciężar własny konstrukcji, wysokie koszty materiałów i robocizny, koniecznośćdeskowania, niską izolacyjność termiczną oraz długi czas realizacji i wiązania betonu.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wybór idealnego fotela do gabinetu psychologa
 2. Wybierz spośród 7 wyjątkowych projektów doradców finansowych
 3. Ekskluzywne narożniki z funkcją spania - luksus i wygoda w Twoim domu
 4. Jakie fundamenty wybrać pod dom jednorodzinny? Tani sposób na trwałą inwestycję
 5. Barwy Grozy - Kolorystyka i jej Znaczenie w Budowaniu Klimatu w Horrorach
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Borys Wójcik
Borys Wójcik

Cześć! Jestem pasjonatem kina od dziecka i uwielbiam dzielić się swoją miłością do filmów oraz seriali z innymi. Na tym blogu znajdziesz recenzje najnowszych produkcji, ciekawe analizy filmowych trendów i wiele więcej. Odkrywaj ze mną fascynujący świat kinematografii i poznawaj nowe tytuły, które warto obejrzeć. Razem odkryjemy, dlaczego film to sztuka, która potrafi poruszyć serca i umysły.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły