Jakie dekoracje na okna przedszkole są najlepsze na jesień?

Jakie dekoracje na okna przedszkole są najlepsze na jesień?
Autor Borys Wójcik
Borys Wójcik27.06.2024 | 10 min.

Dekoracje okna przedszkole na jesień to świetny sposób, by wprowadzić magiczną atmosferę tej pory roku do sali. Kolorowe liście, dynie, leśne zwierzątka czy deszczowe chmurki - możliwości jest wiele! Właściwie dobrane ozdoby nie tylko upiększą pomieszczenie, ale też staną się inspirującą pomocą dydaktyczną. W tym artykule podpowiemy, jakie dekoracje wybrać, by stworzyć przytulną, jesienną atmosferę i zachwycić zarówno dzieci, jak i rodziców.

Kluczowe wnioski:
 • Jesienne dekoracje okienne w przedszkolu pobudzają wyobraźnię dzieci i wspierają naukę o porach roku.
 • Wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak liście czy szyszki, to ekologiczny i ekonomiczny wybór.
 • Zaangażowanie dzieci w tworzenie dekoracji rozwija ich kreatywność i zdolności manualne.
 • Odpowiednio dobrane kolory i motywy mogą stworzyć przytulną atmosferę w sali przedszkolnej.
 • Regularna zmiana dekoracji okiennych pomaga utrzymać zainteresowanie dzieci i odświeża wygląd sali.

Jesienne dekoracje okna przedszkole kolorowe liście

Jesień to czas, gdy natura maluje świat pięknymi barwami. Dlaczego nie przenieść tej magii do przedszkola? Dekoracje do przedszkola na okna inspirowane kolorowymi liśćmi to świetny sposób, by wprowadzić jesienny klimat do sali. Możesz wykorzystać prawdziwe liście, zebrane podczas spaceru z dziećmi, lub stworzyć ich papierowe odpowiedniki.

Jednym z pomysłów jest stworzenie "jesiennego drzewa" na oknie. Pień i gałęzie można wyciąć z brązowego papieru, a liście - z kolorowych kartek w odcieniach czerwieni, pomarańczu i żółci. Dzieci mogą pomóc w przyklejaniu liści, co będzie świetną zabawą i nauką jednocześnie.

Innym ciekawym pomysłem jest girlanda z liści. Możesz użyć szablonów, by dzieci same wycięły kształty liści z kolorowego papieru. Następnie nawleczcie je na nitkę i zawieście w oknach. Taka dekoracja nie tylko ozdobi salę, ale też będzie się pięknie mienić w słońcu.

Warto też pomyśleć o stworzeniu "jesiennego witrażu". Wytnijcie z czarnego papieru kontur drzewa z gałęziami i przyklejcie go do okna. Przestrzenie między gałęziami wypełnijcie kawałkami kolorowej bibuły, imitującymi liście. Efekt będzie zachwycający, szczególnie gdy światło będzie przeświecać przez kolorowe "liście".

Pamiętaj, że dekoracje na okna przedszkole jesień to nie tylko ozdoba, ale też świetna okazja do rozmów z dziećmi o zmieniającej się przyrodzie. Możesz wykorzystać te dekoracje jako punkt wyjścia do zajęć o jesieni, kolorach czy cyklu życia roślin.

Dekoracje okna przedszkole z dyni i jesiennych owoców

Jesień to czas obfitości w sadach i ogrodach. Dlaczego nie wykorzystać tego motywu w dekoracjach do przedszkola na okna? Dynie, jabłka, gruszki czy śliwki mogą stać się głównym tematem jesiennych ozdób okiennych, wprowadzając do sali nie tylko kolor, ale i nutę edukacji o jesiennych plonach.

Zacznijmy od dyni - królowej jesieni. Możesz stworzyć z dziećmi papierowe dynie różnych rozmiarów i odcieni pomarańczu. Takie "dynie" świetnie będą wyglądać przyklejone do szyb lub zawieszone na nitkach. Dodaj do nich zielone "łodyżki" i liście, by kompozycja była pełniejsza.

Jabłka to kolejny jesienny motyw, który świetnie sprawdzi się w dekoracjach okiennych. Wytnijcie z czerwonego, zielonego i żółtego papieru kształty jabłek. Możecie je ozdobić brokatem lub cekinami, by błyszczały w słońcu. Zawieście je na różnych wysokościach, tworząc wrażenie jabłoni za oknem.

Nie zapomnij o innych jesiennych owocach. Gruszki, śliwki czy winogrona też mogą znaleźć swoje miejsce w okiennych dekoracjach. Stwórzcie z dziećmi "jesienny kosz owoców" - wytnijcie z kartonu kształt kosza i wypełnijcie go papierowymi owocami. Taka kompozycja nie tylko ozdobi okno, ale też może służyć jako pomoc dydaktyczna podczas zajęć o jesiennych plonach.

Pamiętaj, że dekoracje na okna przedszkole jesień to nie tylko element dekoracyjny, ale też okazja do nauki. Wykorzystaj te ozdoby do rozmów z dziećmi o zdrowym odżywianiu, witaminach czy procesie dojrzewania owoców. W ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym!

Czytaj więcej: Boże Ciało 2023 - Ozdoby i dekoracje na tę wyjątkową uroczystość

Kreatywne dekoracje okna przedszkole leśne zwierzątka

Jesień to czas, gdy las tętni życiem, a zwierzęta przygotowują się do zimy. Dlaczego nie przenieść tej fascynującej tematyki na okna przedszkola? Dekoracje do przedszkola na okna z motywem leśnych zwierzątek nie tylko upiększą salę, ale też staną się inspiracją do ciekawych zajęć przyrodniczych.

Zacznijmy od wiewiórki - symbolu jesiennej zapobiegliwości. Możecie stworzyć z dziećmi papierowe wiewiórki, używając brązowego i rudego papieru. Dodajcie im puszysty ogon z bibuły lub waty. Umieśćcie je na gałęziach papierowego drzewa przyklejonego do okna, a obok zawieście "zapasy" - papierowe żołędzie i szyszki.

Kolejnym uroczym mieszkańcem lasu jest jeż. Wytnijcie z szarego papieru kształt jeża, a jego kolce stwórzcie z pociętych pasków czarnego papieru. Możecie też użyć prawdziwych liści jako "kolców" - to świetny sposób na połączenie różnych materiałów w jednej dekoracji. Umieśćcie jeża wśród papierowych liści na dolnej części okna.

Nie zapomnijcie o ptakach - sówkach czy sikorach. Wytnijcie ich kształty z kolorowego papieru i umieśćcie na papierowych gałęziach. Możecie też stworzyć "karmnik" z papieru i powiesić go w rogu okna, dodając do niego papierowe ziarna czy owoce. To świetna okazja do rozmowy o dokarmianiu ptaków zimą.

 • Wykorzystaj różne materiały: papier, bibułę, watę, prawdziwe liście czy szyszki dla urozmaicenia tekstur.
 • Zachęć dzieci do wymyślania historii o stworzonych zwierzątkach - to rozwinie ich wyobraźnię i umiejętności językowe.
 • Pamiętaj o proporcjach - większe zwierzęta umieść niżej, mniejsze wyżej, tworząc wrażenie perspektywy.

Papierowe dekoracje okna przedszkole deszczowe chmurki

Zdjęcie Jakie dekoracje na okna przedszkole są najlepsze na jesień?

Jesień to nie tylko złote liście i kolorowe owoce, ale też deszczowe dni. Dlaczego nie wykorzystać tego motywu w dekoracjach na okna przedszkole jesień? Papierowe chmurki i krople deszczu mogą stać się uroczym i edukacyjnym elementem wystroju sali, wprowadzając dzieci w tematykę jesiennej pogody.

Zacznijmy od chmurek. Wytnijcie z białego lub jasnoszarego papieru różnej wielkości chmury. Możecie je ozdobić watą dla dodania puszystości. Umieśćcie chmurki w górnej części okna, tworząc wrażenie nieba. To świetna okazja do rozmowy z dziećmi o rodzajach chmur i ich wpływie na pogodę.

Teraz czas na deszcz. Z niebieskiego papieru wytnijcie krople różnej wielkości. Możecie też użyć przezroczystej folii lub celofanu dla uzyskania efektu prawdziwych kropli wody. Zawieście je na nitkach pod chmurkami, tworząc iluzję padającego deszczu. To nie tylko dekoracja, ale też pomoc w nauce liczenia czy rozpoznawania kształtów.

Dodajcie do kompozycji kolorowe parasolki. Wytnijcie je z papieru w różnych kolorach i wzorach. Umieśćcie je w dolnej części okna, jakby chroniły przed deszczem. To świetny sposób na wprowadzenie do kompozycji radosnych akcentów kolorystycznych.

Pamiętajcie, że dekoracje do przedszkola na okna mogą być też interaktywne. Stwórzcie "pogodowe okienko" - miejsce, gdzie codziennie będziecie zmieniać symbol pogody. To świetny sposób na naukę obserwacji i rozpoznawania zjawisk atmosferycznych.

Dekoracje okna przedszkole z materiałów recyklingowych

W dzisiejszych czasach, kiedy troska o środowisko jest tak ważna, warto pokazać dzieciom, że można tworzyć piękne rzeczy z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Dekoracje na okna przedszkole jesień z wykorzystaniem takich materiałów to nie tylko oszczędność, ale też cenna lekcja ekologii dla najmłodszych.

Zacznijmy od rolki po papierze toaletowym. Możecie je pomalować na brązowo i stworzyć z nich pnie drzew. Korony drzew wykonajcie z gazet pomalowanych farbami w jesiennych barwach. Takie drzewa, przyklejone do okna, stworzą piękny jesienny las, a dzieci nauczą się, że gazety można wykorzystać nie tylko do czytania.

Plastikowe butelki też mogą znaleźć nowe zastosowanie. Potnijcie je na małe kawałki i pomalujcie na jesienne kolory. Powieszone na nitkach, staną się pięknymi, mieniącymi się w słońcu liśćmi. To świetna okazja do rozmowy o tym, jak długo rozkładają się plastikowe odpady i dlaczego ważny jest recykling.

Stare płyty CD mogą posłużyć jako baza do stworzenia błyszczących jesiennych słońc. Oklej je żółtą i pomarańczową bibułą, dodaj promienie z papieru i zawieś w oknach. Efekt będzie zachwycający, szczególnie gdy światło będzie się w nich odbijać.

 • Zachęć rodziców do przynoszenia materiałów do recyklingu - to świetny sposób na zaangażowanie ich w życie przedszkola.
 • Zorganizuj konkurs na najciekawszą dekorację z materiałów recyklingowych - to zmotywuje dzieci do kreatywnego myślenia.
 • Pamiętaj o bezpieczeństwie - wszystkie ostre krawędzie powinny być zabezpieczone, a małe elementy przyklejone tak, by dzieci nie mogły ich oderwać.

Świetlne dekoracje okna przedszkole ciepłe barwy jesieni

Jesień to czas, gdy dni stają się krótsze, a światło nabiera szczególnego znaczenia. Dlaczego nie wykorzystać tego w dekoracjach do przedszkola na okna? Świetlne ozdoby nie tylko rozjaśnią salę, ale też stworzą przytulną, ciepłą atmosferę, tak charakterystyczną dla jesieni.

Zacznijmy od lampionów. Możecie je stworzyć ze słoików po dżemie, oklejając je kolorową bibułą w jesiennych barwach. Do środka włóżcie bezpieczne, ledowe świeczki. Ustawione na parapecie, stworzą magiczną atmosferę, szczególnie w pochmurne dni. To świetna okazja do rozmowy z dziećmi o bezpiecznym obchodzeniu się z ogniem.

Kolejnym pomysłem są "świetliki" z papierowych torebek. Wytnijcie w nich jesienne wzory - liście, dynie, grzyby - i podświetlcie je od wewnątrz małymi lampkami. Zawieszone w oknach, stworzą bajkowy klimat. To doskonały sposób na naukę wycinania i rozpoznawania kształtów.

Nie zapomnijcie o girlandach świetlnych. Możecie je opleść sztucznymi liśćmi lub papierowymi ozdobami w kształcie jesiennych owoców. Takie girlandy nie tylko rozświetlą okna, ale też staną się głównym elementem dekoracyjnym sali. To świetna okazja do rozmowy o oszczędzaniu energii i ekologicznym oświetleniu.

Pamiętajcie, że dekoracje na okna przedszkole jesień to nie tylko ozdoba, ale też narzędzie edukacyjne. Wykorzystajcie świetlne dekoracje do nauki o cieniach, kolorach czy zjawiskach optycznych. Pozwólcie dzieciom eksperymentować z światłem i cieniem, tworząc własne "jesienne teatrzyki cieni" na tle okien.

Podsumowanie

Jesienne dekoracje do przedszkola na okna to świetny sposób na wprowadzenie magicznej atmosfery do sali. Kolorowe liście, dynie, leśne zwierzątka czy deszczowe chmurki nie tylko upiększają pomieszczenie, ale też stają się inspirującą pomocą dydaktyczną. Dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu ozdób, rozwijając swoją kreatywność i umiejętności manualne.

Dekoracje na okna przedszkole jesień to również okazja do nauki o zmieniającej się przyrodzie, pogodzie i zwyczajach zwierząt. Wykorzystanie materiałów recyklingowych czy świetlnych elementów dodatkowo wzbogaca walory edukacyjne. Pamiętajmy, że regularnie zmieniane dekoracje okienne pomagają utrzymać zainteresowanie dzieci i odświeżają wygląd sali, tworząc inspirujące środowisko do nauki i zabawy.

Najczęstsze pytania

Zachęć dzieci do zbierania liści podczas spacerów, które później wykorzystacie do dekoracji. Pozwól im malować, wycinać i przyklejać elementy dekoracji. Zorganizuj konkursy na najciekawszy projekt okna. Takie działania nie tylko angażują dzieci, ale też rozwijają ich kreatywność i umiejętności manualne.

Najlepsze są materiały bezpieczne i łatwe w użyciu: kolorowy papier, bibuła, farby, klej w sztyfcie. Można też wykorzystać naturalne elementy jak liście, szyszki czy kasztany. Do tworzenia efektów świetlnych sprawdzą się kolorowe celofany. Warto też sięgnąć po materiały recyklingowe, ucząc dzieci troski o środowisko.

Dekoracje warto zmieniać co 3-4 tygodnie lub gdy zmieniają się pory roku. Regularna zmiana utrzymuje zainteresowanie dzieci i odświeża wygląd sali. Można też wprowadzać drobne modyfikacje co tydzień, dodając nowe elementy lub zmieniając układ istniejących, co pomoże utrzymać ciekawość dzieci.

Wykorzystaj dekoracje jako punkt wyjścia do rozmów o jesieni, zmieniającej się przyrodzie czy zwyczajach zwierząt. Stwórz "kalendarz pogody" na oknie. Użyj dekoracji do nauki liczenia, rozpoznawania kształtów i kolorów. Możesz też organizować tematyczne zajęcia plastyczne, których efekty staną się częścią dekoracji.

Używaj tylko bezpiecznych, ledowych źródeł światła, które nie nagrzewają się. Lampki i girlandy umieszczaj w miejscach niedostępnych dla dzieci. Zamiast prawdziwych świeczek, użyj papierowych imitacji podświetlonych ledami. Zawsze nadzoruj proces tworzenia i instalacji świetlnych dekoracji, ucząc dzieci zasad bezpieczeństwa.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wybór idealnego fotela do gabinetu psychologa
 2. Czy regał metalowo drewniany pasuje do Twojego nowoczesnego wnętrza?
 3. Blat kuchenny 80 cm: Jak wybrać idealny blat kuchenny 80 cm do swojej kuchni?
 4. Jak łóżko domek 140x200 zmieni Twoją sypialnię w wyjątkowe miejsce?
 5. Wybierz spośród 7 wyjątkowych projektów doradców finansowych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Borys Wójcik
Borys Wójcik

Cześć! Jestem pasjonatem kina od dziecka i uwielbiam dzielić się swoją miłością do filmów oraz seriali z innymi. Na tym blogu znajdziesz recenzje najnowszych produkcji, ciekawe analizy filmowych trendów i wiele więcej. Odkrywaj ze mną fascynujący świat kinematografii i poznawaj nowe tytuły, które warto obejrzeć. Razem odkryjemy, dlaczego film to sztuka, która potrafi poruszyć serca i umysły.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły