Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w polskiej tradycji katolickiej. Jest to święto ruchome, przypadające zawsze w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. Dzień ten upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.
Jak przygotować ozdoby na Boże Ciało 2023?
Przygotowania do Bożego Ciała warto zacząć odpowiednio wcześniej, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Prace nad dekoracjami i ozdobami można rozpocząć już na kilka tygodni przed świętem. Warto przede wszystkim zadbać o kwiaty - zamówić je z wyprzedzeniem u sprawdzonego florysty lub samemu zasadzić odpowiednie gatunki we własnym ogródku lub na balkonie.
Niezbędne będą oczywiście białe i czerwone kwiaty - głównie piwonie, goździki, róże, lilie czy kalie. Można je uzupełnić zielenią - bukszpanem, bluszczem czy barwnymi liśćmi. Z tak przygotowanych kwiatów i zieleni będzie można ułożyć symboliczne dywany kwiatowe lub wianki do dekoracji.
Oprócz naturalnych kwiatów, warto też zadbać o inne elementy dekoracyjne - wstążki, kokardy, bibułkowe kwiaty, chorągiewki, baloniki czy symbolikę religijną. Można zrobić je samodzielnie lub kupić gotowe zestawy dekoracyjne. Tak przygotowane ozdoby posłużą do dekoracji trasy procesji, ołtarzy przy przystankach czy innych miejsc.
Kiedy wypada święto Bożego Ciała w 2023 roku?
W 2023 roku Boże Ciało będziemy obchodzić 8 czerwca. Jest to stała data, która co roku przypada w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. Procesja z Najświętszym Sakramentem wyrusza zazwyczaj z kościoła po porannej mszy świętej i przechodzi wyznaczoną trasą ulicami miasta lub wsi.
Jakie kwiaty wybrać na dekoracje na Boże Ciało?
Wybierając kwiaty na dekoracje z okazji Bożego Ciała, warto postawić przede wszystkim na biel i czerwień. Te kolory mają symboliczne znaczenie i nawiązują do Eucharystii.
Świetnie sprawdzą się więc:
- piwonie w odcieniu czerwieni i bieli
- goździki w kolorze czerwonym i białym
- róże - białe i czerwone
- lilie - zwłaszcza odmiana 'Gloriosa'
- kalie
Jako uzupełnienie można dodać zieleń w postaci:
- bukszpanu
- bluszczu
- barwnych liści
Kwiaty najlepiej kupić u kwiaciarza kilka dni przed świętem lub samemu uprawiać w ogrodzie. Warto też wpleść żywe kwiaty we wstążki, wianki i inne dekoracje.
Gdzie kupić tanie dekoracje na Boże Ciało online?
Poszukując tanich dekoracji na Boże Ciało, warto sprawdzić ofertę sklepów internetowych. Często mają one w swojej ofercie gotowe zestawy ozdób w korzystnych cenach. Oto kilka propozycji:
- Sklep z dekoracjami świątecznymi - sklep.dekoracje-swiateczne.pl - zestawy dekoracyjne, chorągiewki, wstążki
- Hurtownia kwiatów sztucznych - kwiaty-sztuczne.net.pl - sztuczne kwiaty, bibułkowe róże
- Sklep jubilerski - sklep.jubilermichalik.pl - dekoracyjne symmetry religijne
Warto też regularnie sprawdzać promocje i wyprzedaże w popularnych sklepach z dekoracjami świątecznymi.
Jak zrobić ozdoby na procesję Bożego Ciała?
Oto kilka pomysłów na własnoręcznie wykonane ozdoby na procesję Bożego Ciała:
- Kwiaty z bibuły - prosty sposób na papierowe dekoracje. Wystarczy pociąć kolorową bibułę na paski i zrolować w kształt kwiatów.
- Girlandy z kwiatów - można wykonać z dowolnych naturalnych lub sztucznych kwiatów nawleczonych na sznurek lub wstążkę.
- Chorągiewki - do ozdoby balkonów, okien, trasy procesji. Wystarczy kolorowy papier i patyk.
- Obrusy o tematyce religijnej - można ozdobić je haftem, aplikacjami lub symbolami wyciętymi z bibuły.
Warto zaangażować w przygotowania całą rodzinę - wspólne tworzenie ozdób to świetna okazja do integracji!
Jakie wzory dywanów kwiatowych na Boże Ciało?
Dywany kwiatowe układane na trasie procesji to jeden z najważniejszych elementów dekoracji na Boże Ciało. Najczęściej tworzy się je w kształcie symboli religijnych:
- krzyża
- monogramu IHS (pierwsze litery imienia Jezus po łacinie)
- hostii i kielicha mszalnego
- ornamentów kwiatowych
Często dywany mają też kształt serca z umieszczonym centralnie monogramem Jezusa. Takie serca z kwiatów można ułożyć w odstępach na całej trasie procesji.
Jakie kolory wybrać na dekoracje na to święto?
W dekoracjach na Boże Ciało dominują przede wszystkim dwa kolory:
- Biel - symbolizuje czystość, niewinność, chwałę
- Czerwień - kolor krwi i ofiary, a także miłości
Te barwy idealnie oddają charakter tego święta i nawiązują do Eucharystii. Oprócz nich można wykorzystać dodatkowo:
- Zieleń - kolor nadziei i życia
- Złoto - symbolizuje majestat Boga
Wszystkie te odcienie świetnie komponują się ze sobą w dekoracjach na to wyjątkowe święto.
Jakie symbole umieścić w dekoracjach na Boże Ciało?
W dekoracjach na Boże Ciało powinny pojawić się przede wszystkim symbole związane z Eucharystią i Osobą Jezusa Chrystusa. Warto umieścić:
- Monogram IHS - pierwsze litery imienia Jezus
- Krzyż
- Hostię i kielich
- Kłosy zbóż i winogrona - nawiązujące do chleba i wina mszalnego
- Ryby - starochrześcijański symbol Jezusa
- Baranka - symbol Chrystusa
Te motywy można wykorzystać w girlandach, wiankach, obrusach, a także układając dywany kwiatowe. Pozwolą one podkreślić religijny charakter Święta Bożego Ciała.
Podsumowanie
Boże Ciało to wspaniałe święto, podczas którego cała wspólnota parafialna może wyjść na ulice, by wspólnie świętować i oddać cześć Najświętszemu Sakramentowi. Aby uroczystość jak najpiękniej udekorować, warto zawczasu przygotować kwiaty, chorągiewki, dywany kwiatowe i inne ozdoby. Niech biel i czerwień zdominują przestrzeń, a symbole religijne pomogą pogłębić przesłanie tego dnia. Wspólne przygotowania to też okazja do integracji i zacieśniania więzi parafialnej. Niech magiczna atmosfera Bożego Ciała na długo pozostanie w naszych sercach!