Najbardziej Kontrowersyjne Horrory Według Rankingu Widzów i Krytyków

Najbardziej Kontrowersyjne Horrory Według Rankingu Widzów i Krytyków
Autor Alexander Szczepański
Alexander Szczepański03.09.2023 | 8 min.

Filmy grozy od zawsze budziły kontrowersje i wywoływały ożywione dyskusje wśród widzów oraz krytyków. Niektóre produkcje na stałe zapisały się w historii kina, łamiąc tabu i przesuwając granice tego, co można pokazać na ekranie. Oto zestawienie najbardziej kontrowersyjnych horrorów, które wstrząsnęły publicznością i podzieliły opinię ekspertów.

Najbardziej brutalne horrory w historii kina

Teksańska masakra piłą mechaniczną - kontrowersyjna przemoc

Kultowy slasher Tobe Hoopera z 1974 roku zapoczątkował modę na krwawe horrory i wprowadził do kina postać szaleńca z piłą łańcuchową. Film szokował brutalnymi scenami rozczłonkowywania ofiar oraz niepokojącą, surową estetyką. Mimo kontrowersji zebrał pozytywne recenzje i został prekursorem całej serii, która kontynuuje przedstawianie makabrycznych mordów do dziś.

Dziedzictwo: Dziedzictwo Kaina - mroczna atmosfera grozy

Produkcja z 2002 roku, będąca kontynuacją gry komputerowej "Legacy of Kain", przedstawia ponurą wizję wampirzego świata. Film cechuje się ciężką, gotycką atmosferą, wypełnioną okrucieństwem i przemocą. Chwalony za oddanie klimatu gry, zebrał jednocześnie zarzuty o nadmiernym okrucieństwie i braku wartości artystycznych.

Martwe zło - przerażające efekty specjalne

Niskobudżetowy horror z 2002 roku opowiada o zombie, które opanowały Londyn. Film wyróżniał się jak na tamte czasy niezwykle krwawymi i brutalnymi efektami specjalnymi, imitującymi rozczłonkowywanie ciał. Mimo kiepskich ocen fabuły, zyskał uznanie za przekonujące makabryczne sceny. Jego twórca zyskał później sławę jako reżyser Zack Snyder.

Filmy, które wstrząsnęły widzami szokiem i przemocą

Egzorcysta - przerażające sceny opętania

Ten klasyk z 1973 roku w reżyserii Williama Friedkina opowiada o opętanej dziewczynce i próbie wypędzenia z niej demona. Film szokował drastycznymi scenami samookaleczeń, bluźnierstw i niezwykle realistycznymi efektami specjalnymi. Spotkał się z protestami organizacji religijnych, a widzów przerażał tak bardzo, że mdleli na seansach.

Hostel - brutalne tortury i okaleczenia

Eli Roth stworzył w 2005 roku jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich lat, ukazując historię amerykańskich studentów, którzy trafiają do tajnego ośrodka tortur we wschodniej Europie. Obrazy ich bestialskich męczarni, okaleczeń i śmierci wywołały powszechne oburzenie krytyków, którzy zarzucali filmowi sadyzm i gloryfikację przemocy.

Piła - sadystyczne pułapki śmierci Jigsawa

Cykl filmów rozpoczęty produkcją Jamesa Wana z 2004 roku opowiada o seryjnym mordercy znanym jako Jigsaw, który porywa swoje ofiary i poddaje okrutnym, wymyślnym torturom. Filmy przepełnione są drastycznymi scenami obcinania kończyn, wyrywania zębów i innych makabrycznych cierpień. Mimo kontrowersji, seria zdobyła popularność i doczekała się ośmiu kontynuacji.

Kontrowersyjne horrory z najwyższymi ocenami krytyków

Lśnienie - arcydzieło Stanleya Kubricka

Adaptacja powieści Stephena Kinga w reżyserii Kubricka z 1980 roku opowiada historię pisarza ześwirowanego w odludnym hotelu. Film przepełniony jest oniryczną grozą i napięciem. Pomimo przemocy, która szokowała na premierze, dziś uznawany jest za arcydzieło gatunku i jeden z najlepszych horrorów w historii.

Psychoza - kultowy film Alfreda Hitchcocka

Ten thriller z 1960 roku w reżyserii mistrza Hitchcocka opowiada o Normanie Batesie, właścicielu motelu, który cierpi na rozdwojenie jaźni. Słynna scena morderstwa pod prysznicem wstrząsnęła widzami i na zawsze zmieniła oblicze kina grozy. Dziś "Psychoza" uchodzi za fundament gatunku i jeden z największych horrorów w historii.

Inni - mrożąca krew w żyłach atmosfera

Hiszpański horror z 2001 roku w reżyserii Juana Antonio Bayony opowiada o rodzinie na odludziu, która musi stawić czoła nadprzyrodzonym istotom. Film przerażał klaustrofobiczną atmosferą i napięciem. Chwalony za reżyserię, scenariusz i zdjęcia, zebrał entuzjastyczne recenzje i jest uznawany za nowoczesny klasyk grozy.

Najbardziej szokujące horrory w historii kina

Najbardziej Kontrowersyjne Horrory Według Rankingu Widzów i Krytyków

Pasożyt - ekscentryczny koreański horror

Zdobywca Oscara z 2019 roku w reżyserii Bong Joon-ho łączy w sobie elementy czarnej komedii i horroru. Film opowiada o ubogiej rodzinie, która zaczyna pracować dla bogatych mieszkańców Seulu. Obraz porusza kwestie nierówności społecznych i szokuje widza niepokojącymi scenami przemocy.

Dziewczyna z portretu - przerażające wizje grozy

Ten południowokoreański horror z 2004 roku opowiada o szkolnej drużynie malującej portret zmarłej koleżanki. Film przeraża widza makabrycznymi wizjami i scenami tortur, które prześladują bohaterów. Zebrał bardzo pozytywne recenzje za reżyserię i scenariusz, ale jednocześnie został zakazany w wielu krajach ze względu na drastyczną przemoc.

Martwe zło 2 - krwawa jazda bez trzymanki

Druga część kontrowersyjnego horroru z 2002 roku przedstawia dalsze losy apokalipsy zombie w Wielkiej Brytanii. Jeszcze bardziej krwawy i brutalny niż pierwsza odsłona, film szokował scenami kanibalizmu, tortur i rozczłonkowywania ciał. Mimo kiepskich ocen, zyskał grono wiernych fanów i status produkcji kultowej.

Filmy grozy budzące kontrowersje i spory moralne

Nagi instynkt - erotyczne sceny z Sharon Stone

Erotyczny thriller z 1992 roku w reżyserii Paula Verhoevena z Sharon Stone opowiada o policjancie prowadzącym śledztwo w sprawie serii morderstw. Słynna scena przesłuchania z kontrowersyjnym rozłożeniem nóg przez Stone wstrząsnęła widzami i wywołała ostre spory na temat granic przyzwoitości w kinie.

Milczenie owiec - przerażający Hannibal Lecter

Film z 1991 roku w reżyserii Jonathana Demmego przedstawia historię FBI prowadzącego śledztwo z pomocą psychicznem zabójcą Hannibalem Lecterem. Produkcja porusza zagadnienia etyczne związane z wykorzystaniem seryjnego mordercy do pomocy w śledztwie. Anthony Hopkins stworzył niezapomnianą, przerażającą kreację Lectera.

American Psycho - makabryczne morderstwa i przemoc

Czarna komedia z 2000 roku w reżyserii Mary Harron opowiada o życiu yuppie, który w wolnym czasie morduje ludzi. Film w kontrowersyjny sposób łączy elementy komedii i makabrycznej przemocy, przedstawiając okrutne morderstwa z zastraszającym realizmem. Wywołał ostrą debatę na temat ukazywania przemocy w kinie.

Najbardziej przerażające kreacje ikonicznych potworów

It - morderczy klaun Pennywise

Film z 2017 roku przedstawia ponownie historię morderczego klauna Pennywisego, który terroryzuje małe miasteczko.Znakomita rola Billa Skarsgårda stworzyła jedną z najbardziej przerażających postaci współczesnego horroru, budzącą koszmary setek widzów.

Halloween - bezwzględny Michael Myers

Kultowy slasher z 1978 roku wprowadził postać Michaela Myersa, bezwzględnego zabójcy prześladującego nastoletnie ofiary. Kreacja aktorska oraz charakterystyczna, beznamiętna przemoc sprawiły, że stał się on jednym z najbardziej rozpoznawalnych potworów w historii gatunku.

Koszmar z ulicy Wiązów - Freddy Krueger i jego pazury

Cykl filmów rozpoczęty produkcją Wesa Cravena z 1984 roku przedstawia postać Freddy'ego Kruegera - zabójcy atakującego ofiary we śnie. Jego charakterystyczny wygląd z opalonej twarzy i rękawicy z nożami stał się ikoniczny dla kina grozy, a filmy z jego udziałem wywołują do dziś u widzów ciarki grozy.

Podsumowanie

Filmy grozy od lat dzielą publiczność i krytyków, szokować brutalnymi scenami przemocy i przesuwają granice tego, co można pokazać na ekranie. Niektóre produkcje na zawsze zapisują się w historii kina dzięki kontrowersyjnym wątkom, makabrycznym obrazom czy przerażającym kreacjom ikonicznych potworów. Bez względu na oceny, horrory te pozostawiły trwały ślad w świadomości widzów i wpłynęły na rozwój gatunku filmowego, który do dziś potrafi wzbudzać skrajne emocje.

Najczęściej zadawane pytania

Do najbardziej kontrowersyjnych horrorów zalicza się m.in. "Teksańską masakrę piłą mechaniczną", "Egzorcystę", "Dziedzictwo", "Hostel", "Pasożyta" czy "American Psycho". Filmy te szokowały drastyczną przemocą i ostrymi scenami.

Do najwyżej ocenianych horrorów przez krytyków należą "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Psychoza" Alfreda Hitchcocka, "Inni" w reżyserii Juana Antonio Bayony oraz "Milczenie owiec" w reżyserii Jonathana Demmego.

Do najbardziej przerażających postaci w historii kina grozy zalicza się klauna Pennywise`a z "To", Michaela Myersa z cyklu "Halloween", Hannibala Lectera z "Milczenia owiec" oraz Freddy'ego Kruegera z serii "Koszmar z ulicy Wiązów".

Duże kontrowersje i debaty etyczne wzbudziły takie filmy jak "Milczenie owiec", "Nagi instynkt" czy "American Psycho" ze względu na sposób przedstawiania przemocy i seksu na ekranie.

Do krajów słynących z mocnych, kontrowersyjnych horrorów należą przede wszystkim USA, Japonia, Korea Południowa oraz w mniejszym stopniu Francja i Hiszpania.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wybór idealnego fotela do gabinetu psychologa
  2. Budowa domu na terenach wysokowodnych: co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac
  3. Firany laserowe - jak wybrać najlepsze wzory i długości?
  4. Jakie fundamenty wybrać pod dom jednorodzinny? Tani sposób na trwałą inwestycję
  5. Barwy Grozy - Kolorystyka i jej Znaczenie w Budowaniu Klimatu w Horrorach
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Alexander Szczepański
Alexander Szczepański

Witajcie! Jestem pasjonatem kina i seriali, dzielę się fascynującymi recenzjami i analizami. W międzyczasie zgłębiam tajniki finansów, dzieląc się mądrością oszczędzania. Wkraczam także w świat domowego komfortu i podzielę się z Wami moimi ulubionymi hobby.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły