Mission: Impossible - Dead Reckoning - recenzja części 1

Mission: Impossible - Dead Reckoning - recenzja części 1
Autor Borys Wójcik
Borys Wójcik25.09.2023 | 9 min.

Misja: Niemożliwe to jedna z najpopularniejszych i najdłużej działających serii filmowych w historii kina. Jej siódma część zatytułowana Śmierć bez skrupułów wzbudza ogromne emocje wśród fanów, którzy z utęsknieniem czekali na powrót agenta Ethan Hunt. W końcu po latach oczekiwań doczekali się kontynuacji przygód bohatera granego przez Toma Cruise'a, który ponownie pokazuje klasę i nie boi się najbardziej szalonych akcji.

Powrót kultowej serii z Tomem Cruisem

Nowe szalone akcje i pościgi

Nowa część Misji: Niemożliwe zdecydowanie stawia na rozrywkę i dostarcza widzom wielu emocji. Twórcy przygotowali szereg dynamicznych scen akcji i pościgów samochodowych, które trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Ethan Hunt raz za razem udowadnia, że jest mistrzem wśród agentów i nie cofnie się przed niczym, by wykonać misję. Gotów jest skoczyć motocyklem z mostu czy zjeżdżać na linie z wysokościowca. Tego typu szalone akcje sprawiają, że serce bije szybciej.

Ethan Hunt w obliczu nowych wyzwań

Ethan Hunt od zawsze musiał mierzyć się z wyjątkowo trudnymi wyzwaniami, ale tym razem czeka go szczególnie niebezpieczna misja. Będzie musiał stawić czoła bezwzględnemu przeciwnikowi, dysponującemu ogromnymi zasobami i mającemu poparcie wpływowych sojuszników. Aby pokrzyżować jego niecne plany, Hunt będzie zmuszony do opuszczenia ukrycia i ryzykowania własnym życiem. Tylko on może go powstrzymać.

Ciekawa fabuła i zwroty akcji

Film ma interesującą, wciągającą fabułę z wieloma zaskakującymi zwrotami akcji. Widzowie z pewnością nie będą się nudzić, gdyż scenariusz serwuje im zagadki, intrygi i cliffhangerowy finał. Twórcy umiejętnie budują napięcie i stopniowo odsłaniają kolejne wątki historii pełnej tajemnic. Nie brakuje też humoru, który rozładowuje powagę fabuły. Dzięki temu seans jest dynamiczny i satysfakcjonujący.

Reżyseria Christophera McQuarrie

Znakomite tempo i montaż filmu

Film został zrealizowany z wielkim rozmachem przez doświadczonego reżysera Christopera McQuarrie, który wcześniej pracował już przy poprzednich częściach Misji. Znakomicie buduje on napięcie za pomocą dynamicznego montażu i zmian tempa akcji. Potrafi zarówno zachwycić widza spektakularnymi scenami kaskaderskimi, jak i wciągnąć w fabułę dzięki udanym dialogom. Montaż jest precyzyjny, a zmiany ujęć w scenach pościgów nie pozwalają oderwać wzroku od ekranu.

Świetne ujęcia akcji i pościgów

McQuarrie świetnie radzi sobie z filmowaniem scen akcji. Dynamiczne ujęcia pościgów, strzelanin i walk sprawiają, że widz czuje się, jakby sam znajdował się w centrum wydarzeń. Reżyser umiejętnie wykorzystuje zdjęcia z ręki, z drona i w zwolnionym tempie, aby ukazać akcję z różnych perspektyw. Dzięki jego wizji pościgi samochodowe i motocyklowe są niezwykle ekscytujące. To zdecydowanie jeden z najmocniejszych punktów filmu.

Dobra praca z aktorami

McQuarrie potrafi też wyciągnąć z aktorów to, co najlepsze. Widzimy to zwłaszcza w przypadku Toma Cruise'a, który pod okiem reżysera kreuje swą najbardziej charyzmatyczną wersję Ethana Hunta. Aktorzy dobrze czują się w scenach akcji, ale też sprawdzają się w dialogach i scenach dramatycznych. Zgrana obsada sprawia, że ich interakcje na ekranie są wiarygodne, a chemia między bohaterami wyczuwalna.

Obsada znanych hollywoodzkich gwiazd

Tom Cruise jako niezawodny Ethan Hunt

Główną rolę ponownie gra charyzmatyczny Tom Cruise, który od lat utożsamiany jest z Ethane Huntem. Aktor wciela się w tę postać z wielkim zaangażowaniem i nadaje jej wyjątkowego uroku. Cruise świetnie czuje się w dynamicznych scenach kaskaderskich, ale też doskonale gra w momentach, gdy trzeba pokazać wątpliwości i rozterki bohatera. Jego Hunt jest twardy i niezawodny, ale też ma ludzką twarz.

Rebecca Ferguson i Vanessa Kirby świetne jak zwykle

W filmie powracają też dwie utalentowane aktorki, które grane przez nie postaci są już dobrze znane fanom serii. Rebecca Ferguson ponownie wciela się w Ilsę Faust, sojuszniczkę Hunta, natomiast Vanessa Kirby gra White Widow. Obie panie znakomicie odnajdują się w swoich rolach, dostarczając wrażeń zarówno w scenach akcji, jak i dramatycznych. Ich bohaterki są silne, zdeterminowane i pełne uroku.

Nowe twarze w serii

W filmie pojawiają się też nowe istotne postaci grane przez świetnych aktorów. W obsadzie znaleźli się między innymi Hayley Atwell czy Pom Klementieff. Wnoszą one świeżość do produkcji i pozwalają rozwinąć fabułę w nowych, ciekawych kierunkach. Ich bohaterki z pewnością jeszcze wiele wniosą do dalszych losów Ethana Hunta.

Efekty specjalne i zdjęcia

Mission: Impossible - Dead Reckoning - recenzja części 1

Widowiskowe sceny akcji

Film robi ogromne wrażenie pod względem efektów specjalnych wykorzystanych przede wszystkim w imponujących scenach akcji. Twórcy mogli pozwolić sobie na spektakularne pościgi, wybuchy i kaskaderskie popisy dzięki świetnej pracy całego działu VFX. Nie brakuje też efektów praktycznych jak wraki aut czy pożary, które dodatkowo zwiększają realizm szalonych scen akcji. To sprawia, że każda taka sekwencja zapiera dech.

Zapierające dech efekty

W filmie znajdziemy wiele efektów specjalnych, które po prostu zapierają dech w piersiach. Należą do nich m.in. sceny z udziałem helikopterów czy motocykli, a także dynamiczne pościgi ulicami miast. Twórcy wykorzystali tutaj najnowsze techniki komputerowego generowania obrazu, aby stworzyć sekwencje niemożliwe do zrealizowania w rzeczywistości. Dzięki temu każda scena akcji robi ogromne wrażenie.

Piękne lokalizacje zdjęć

Film został zrealizowany w wielu malowniczych miejscach na całym świecie. Zdjęcia kręcono m.in. w Rzymie, Wenecji, Abu Zabi czy Norwegii. Dzięki temu na ekranie podziwiać możemy zapierające dech widoki, które tworzą spektakularne tło dla akcji rozgrywającej się na pierwszym planie. Lokalizacje z pewnością stanowią dodatkowy atut produkcji.

Muzyka skomponowana przez Lorne'a Balfe

Pasuje do klimatu i tempa filmu

Autorem ścieżki dźwiękowej jest kompozytor Lorne Balfe, który już wcześniej pracował przy poprzednich filmach z serii. Jego muzyka idealnie oddaje klimat produkcji i dynamikę akcji na ekranie. Kiedy trzeba - jest mocna i głośna, podczas scen bardziej dramatycznych - stonowana i pełna uczuć. Całość znakomicie współgra z tym, co dzieje się na ekranie.

Podkreśla najważniejsze sceny

ścieżka dźwiękowa umiejętnie akcentuje kluczowe momenty opowieści - zwroty akcji, pojawienie się nowych postaci czy sceny pełne emocji. Dzięki temu muzyka pomaga widzowi zorientować się, kiedy dzieje się coś naprawdę istotnego fabularnie. Stanowi więc ważne wsparcie dla całej narracji, a jednocześnie sama w sobie jest interesująca.

Tworzy napięcie i emocje

Muzyka Lorne'a Balfe idealnie buduje napięcie i wzmaga emocje towarzyszące seansowi. Szybkie utwory dodają tempa scenom akcji, sprawiając, że serce bije mocniej. Z kolei fragmenty bardziej melancholijne i stonowane pozwalają wczuć się w przeżycia bohaterów. Dźwięki grają tu kluczową rolę w angażowaniu widza w to, co dzieje się na ekranie.

Podsumowanie

Film godny polecenia fanom serii

Podsumowując, nowa Misja: Niemożliwe to zdecydowanie produkcja warta obejrzenia dla wszystkich miłośników przygód agenta Hunta. Fani znajdą tu wszystko, za co pokochali tę serię - szaloną akcję, ciekawą fabułę i świetnych aktorów na czele z Tomem Cruisem. Film dostarcza dokładnie takich wrażeń, jakich można było oczekiwać.

Nie brakuje humoru mimo poważnej fabuły

Choć główna historia ma wydźwięk poważny i dramatyczny, to twórcy zadbali o to, by nie zabrakło też momentów humorystycznych. Dzięki nim całość jest zbalansowana i widzowie mogą odetchnąć między scenami pełnymi napięcia. Produkcję cechuje znakomity balans między akcją, dramaturgią i humorem.

Na pewno nie nudzi i trzyma w napięciu

Nowa Misja: Niemożliwe to dwie i pół godziny doskonałej zabawy w najlepszym wydaniu. Film ani na chwilę nie pozwala się nudzić, serwując widzom kolejne emocjonujące sceny. Tempo jest znakomite, a fabuła wciąga i trzyma w napięciu do samego końca. Po seansie z pewnością pozostaje apetyt na więcej przygód Ethan Hunta.

Podsumowanie

Nowa odsłona przygód Ethan Hunta to bez wątpienia bardzo udana kontynuacja kultowej serii filmowej. Twórcy postarali się, aby fani dostali dokładnie to, czego oczekują - widowiskową akcję, ciekawą fabułę i świetnych aktorów na czele z charyzmatycznym Tomem Cruise'em. Film ma tempo, które pozwala się nie nudzić ani przez chwilę i trzyma w napięciu od początku do końca. To dwie i pół godziny znakomitej rozrywki, która zadowoli zarówno stałych widzów serii, jak i nowych. Zdecydowanie warto wybrać się do kina na najnowszą Misję: Niemożliwe.

Najczęściej zadawane pytania

Film miał światową premierę 30 września 2022 roku. W polskich kinach pojawił się 14 października 2022.

Reżyserem Siódmej części serii jest Christopher McQuarrie, który pracował już przy poprzednich odsłonach.

W obsadzie oprócz Cruise'a znaleźli się m.in. Rebecca Ferguson, Vanessa Kirby, Hayley Atwell czy Pom Klementieff.

Tak, film Misja: Niemożliwe - Śmierć bez skrupułów to pierwsza część dwuczęściowego finału serii. Jego kontynuacja zatytułowana Misja: Niemożliwe - Zakończenie ma mieć premierę w 2023 roku.

Zdecydowanie tak. To świetna, dynamiczna produkcja z efektownymi scenami akcji, które najlepiej ogląda się na dużym ekranie. Film zadowoli zarówno fanów serii, jak i nowych widzów.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wybór idealnego fotela do gabinetu psychologa
  2. Budowa domu na terenach wysokowodnych: co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac
  3. Firany laserowe - jak wybrać najlepsze wzory i długości?
  4. Jakie fundamenty wybrać pod dom jednorodzinny? Tani sposób na trwałą inwestycję
  5. Barwy Grozy - Kolorystyka i jej Znaczenie w Budowaniu Klimatu w Horrorach
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Borys Wójcik
Borys Wójcik

Cześć! Jestem pasjonatem kina od dziecka i uwielbiam dzielić się swoją miłością do filmów oraz seriali z innymi. Na tym blogu znajdziesz recenzje najnowszych produkcji, ciekawe analizy filmowych trendów i wiele więcej. Odkrywaj ze mną fascynujący świat kinematografii i poznawaj nowe tytuły, które warto obejrzeć. Razem odkryjemy, dlaczego film to sztuka, która potrafi poruszyć serca i umysły.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły