Horrory - Gatunek wyjątkowo Lubiany przez Kobiety, ale Dlaczego?

Horrory - Gatunek wyjątkowo Lubiany przez Kobiety, ale Dlaczego?
Autor Borys Wójcik
Borys Wójcik22.08.2023 | 7 min.

Horrory to gatunek filmowy, który cieszy się dużą popularnością wśród wielu grup odbiorców. Jednak warto zwrócić uwagę, że to właśnie kobiety wykazują szczególne zainteresowanie i sympatię do tego rodzaju produkcji. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że horror jest aż tak atrakcyjną formą rozrywki dla przedstawicielek płci pięknej?

Gatunek lubiany zwłaszcza przez kobiety

Horror od lat uchodzi za gatunek szczególnie popularny wśród kobiet. Potwierdzają to badania i statystyki frekwencji w kinach oraz oglądalności filmów grozy w telewizji i Internecie. Zdecydowana większość widowni seansów horrorów to właśnie kobiety. Produkcje tego gatunku notują znacznie wyższą oglądalność wśród przedstawicielek płci pięknej niż w przypadku mężczyzn. Dlaczego tak się dzieje? Czym horror tak przyciąga uwagę i zainteresowanie kobiet?

Przyczyny popularności horrorów wśród kobiet

Możliwość przeżycia emocji

Jednym z kluczowych powodów, dla których horror jest tak lubiany przez kobiety jest możliwość przeżycia intensywnych emocji. Seans filmu grozy pozwala doświadczyć silnych wrażeń, takich jak strach, napięcie, zdenerwowanie, a nawet przerażenie. Te uczucia są dla wielu kobiet niezwykle atrakcyjne i stanowią mocną stymulację. Oglądanie horroru to dla nich swego rodzaju przygoda i wyzwanie - szansa na porcję mocnych doznań.

Odreagowanie stresu i lęków

Kolejnym powodem jest możliwość odreagowania napięcia, stresu i lęków. Horror pozwala uwolnić negatywne emocje w bezpieczny, kontrolowany sposób. Kobiety lubią ten gatunek, ponieważ daje szansę na wyciszenie i oczyszczenie umysłu. Oglądanie strasznych scen pomaga zapomnieć o troskach dnia codziennego i skupić się na filmowych wydarzeniach.

Większa wrażliwość kobiet

Wytłumaczeniem może być także większa wrażliwość emocjonalna kobiet. Płeć piękna z natury bardziej odczuwa i przeżywa różnego rodzaju uczucia. Dlatego też horror, który oddziałuje właśnie na sferę emocjonalną, zyskuje uznanie wśród przedstawicielek płci pięknej. Mocne bodźce zawarte w tych filmach po prostu silniej rezonują z wrażliwą psychiką kobiet.

Budowanie napięcia i strachu w horrorach

Klimat grozy i niesamowitości

Kobiety tak chętnie sięgają po horrory, gdyż te filmy potrafią zbudować niepowtarzalny klimat grozy i niesamowitości. Twórcy horrorów wykorzystują cały arsenał filmowych środków, by stworzyć upiorną, przerażającą atmosferę. Mroczne lokacje, tajemnicze dźwięki, niespotykane istoty - to sprawia, że widzowie czują dreszcz emocji i trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty seansu.

Nieoczekiwane zwroty akcji

Horrory potrafią też zaskakiwać widza nagłymi zwrotami akcji i zdarzeniami. Niespodziewane pojawienie się potwora, krwawe morderstwo czy nagle wzrost grozy budują poczucie zagrożenia i nieprzewidywalności. Te zaskakujące elementy fabuły dodatkowo pobudzają wyobraźnię i napędzają emocje - stąd kobiety tak uwielbiają momenty zaskoczenia w horrorach.

Przerażające postacie i potwory

Ogromne wrażenie robią też same potwory i złowrogie istoty przedstawiane w horrorach. Ich przerażające wizerunki, nieludzkie zachowania i destrukcyjne moce powodują u widza paniczny lęk i przerażenie. Kobiety lubią ten dreszczyk grozy, jaki wywołują ikoniczni bohaterowie horrorów - od Krugera i Pennywise'a poastomizowane zombie czy demony. Im straszniejsza istota, tym lepiej!

Doświadczanie adrenaliny bez realnego zagrożenia

Bezpieczna stymulacja emocji

Ogromną zaletą horroru jest to, że pozwala bezpiecznie doświadczyć silnych emocji. Oglądając horror, widzowie odczuwają strach i adrenalinę, nie będąc jednak realnie zagrożeni. Dla wielu osób, zwłaszcza kobiet, jest to idealny sposób na silną stymulację uczuć - moc atrakcji przy braku realnego niebezpieczeństwa.

Odczuwanie silnych wrażeń

Dzięki horrorom można więc przeżyć intensywne uczucia, takie jak przerażenie, panika, napięcie czy strach w swojej skrajnej postaci - i to wszystko w bezpiecznych warunkach, z fotela kinowego czy kanapy. To sprawia, że kobiety tak chętnie sięgają po ten gatunek - daje im okazję do zaspokojenia głodu wrażeń.

Możliwość kontrolowania strachu

Co więcej, w przypadku horroru odbiorca sam decyduje o tym, kiedy zacząć i kiedy przerwać seans. Może więc kontrolować odczuwany strach - na przykład wyłączając film, gdy emocje staną się zbyt intensywne. Świadomość tej kontroli dodatkowo zachęca kobiety do obcowania z horrorami i przeżywania dzięki nim mrocznych uniesień.

Wciągające historie i fabuły horrorów

Intrygujące zagadki i tajemnice

Kobiety doceniają także w horrorach ich fabuły i historie. Te produkcje często opowiadają enigmatyczne, zagadkowe opowieści, które wciągają i trzymają w napięciu. Widz pragnie poznać mroczną tajemnicę, rozwiązać zagadkę czy zgłębić przerażającą zmorę nękającą bohaterów. Te intrygujące fabuły przyciągają i nie pozwalają oderwać oczu od ekranu.

Niejasność granicy fikcji i prawdy

Często horrory udają, że opowiadają historie opartą na faktach lub grają na granicy fikcji i rzeczywistości. Te zabiegi sprawiają, że opowiadana historia staje się bardziej przekonująca i angażująca. Kobiety lubią tę niejasną granicę pomiędzy wyobraźnią a prawdą - sprawia ona, że łatwiej jest im wczuć się w fabułę i mocniej przeżywać wydarzenia na ekranie.

Ciekawe losy bohaterów

Horrory opowiadają zazwyczaj o losach fascynujących bohaterów, zmagających się z czymś tajemniczym i przerażającym. Kobiety lubią śledzić ich walkę, kibicować im i współodczuwać ich emocje. Okrucieństwo opisywanych wydarzeń paradoksalnie jeszcze mocniej buduje emocjonalną więź z protagonistami. Dlatego z zainteresowaniem obserwują rozwój fabuły horroru i losy głównych postaci.

Przeżywanie emocji w grupie

Wspólne oglądanie z przyjaciółmi

Specyficzną cechą horrorów jest to, że zazwyczaj ogląda się je w grupie znajomych czy przyjaciół. Wspólny seans dodatkowo wzmaga emocje - można dzielić strach i ekscytację z innymi. Kobiety lubią oglądać horrory w damskim gronie - wzajemnie się wspierając i komentując najbardziej drastyczne sceny. Ta grupowa forma zwiększa atrakcyjność horroru.

Dzielenie się wrażeniami

Po seansie następuje dyskusja i dzielenie się wrażeniami z seansu. Można omówić najbardziej emocjonujące sceny, przeanalizować fabułę, wymienić się spostrzeżeniami. Ten element dodatkowo spaja ze sobą oglądające horror kobiety i sprawia, że jest to dla nich szczególnie satysfakcjonujące doświadczenie.

Integracja i zacieśnianie więzi

Wspólne obcowanie z horrorem zacieśnia więzi między kobietami, buduje bliskość i zaufanie. Dzielenie tych samych emocji - strachu, napięcia czy ekscytacji - sprawia, że oglądające czują się sobie bliższe. Horror okazuje się więc nie tylko źródłem wrażeń ale i okazją do integracji w damskim gronie. Dlatego dla wielu kobiet jest to ulubiony sposób na spędzanie czasu ze znajomymi.

Podsumowanie

Podsumowując, horrory cieszą się ogromną popularnością wśród kobiet z wielu powodów. Pozwalają one na bezpieczne przeżywanie silnych emocji, odreagowanie stresu i lęków, a także budowanie napięcia poprzez klimat grozy i nieoczekiwane zwroty akcji. Ponadto horrory opowiadają intrygujące, wciągające historie, a ich oglądanie w grupie potęguje wrażenia i integruje. Dla wielu kobiet seans dobrego horroru to prawdziwa uczta dla zmysłów i okazja do niezapomnianych wrażeń w bezpiecznych warunkach.

Najczęstsze pytania

Dlaczego kobiety lubią horrory?

Kobiety lubią horrory, ponieważ pozwalają im przeżyć silne emocje, takie jak strach, napięcie czy ekscytacja. Horrory stanowią dla nich bezpieczną formę stymulacji i rozrywki.

Co przyciąga kobiety w horrorach?

Kobiety przyciąga w horrorach możliwość przeżycia mocnych wrażeń, klimat grozy i tajemnicy, interesujące historie i bohaterowie oraz wspólne oglądanie tych filmów w gronie znajomych.

Dlaczego horrory ogląda się grupowo?

Horrory często ogląda się w grupie, ponieważ wspólne przeżywanie emocji jeszcze je wzmacnia. Oglądanie w gronie znajomych pozwala na dzielenie się wrażeniami i zacieśnianie więzi.

Jak horrory oddziałują na emocje kobiet?

Horrory silnie oddziałują na emocje kobiet, wywołując uczucia strachu, napięcia i ekscytacji. Pozwalają też na odreagowanie stresu i lęków w bezpieczny, kontrolowany sposób.

Jakie elementy horrorów przerażają kobiety?

Kobiety przerażają w horrorach klimat grozy, makabryczne sceny, nieoczekiwane zwroty akcji oraz przerażające postacie typu demony, potwory czy zdeformowani mordercy.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wybór idealnego fotela do gabinetu psychologa
  2. Firany laserowe - jak wybrać najlepsze wzory i długości?
  3. Oświetlenie w Służbie Suspensu - Jak Gra Światłem i Cieniem Wzmaga Napięcie w Horrorze
  4. Religia i Wiara Wobec Nadprzyrodzonych Zagrożeń w Horrorach
  5. Imitacja belki drewnianej ze styropianu - łatwe wyróżnienie stylu wnętrza
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Borys Wójcik
Borys Wójcik

Cześć! Jestem pasjonatem kina od dziecka i uwielbiam dzielić się swoją miłością do filmów oraz seriali z innymi. Na tym blogu znajdziesz recenzje najnowszych produkcji, ciekawe analizy filmowych trendów i wiele więcej. Odkrywaj ze mną fascynujący świat kinematografii i poznawaj nowe tytuły, które warto obejrzeć. Razem odkryjemy, dlaczego film to sztuka, która potrafi poruszyć serca i umysły.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły