Czyste Powietrze: Nowe zasady dotacji! Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Czyste Powietrze: Nowe zasady dotacji! Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Autor Aniela Mazur
Aniela Mazur03.06.2024 | 3 min.

Przygotowujesz się do remontu czy budowy domu? Masz szansę na znaczne oszczędności dzięki dotacjom w ramach programu Czyste Powietrze. W tym roku został on zaktualizowany, a wnioski o dofinansowanie można składać na nowych zasadach. Sprawdziliśmy, kto i na co może liczyć – nie przegap szczegółów!

Kto może ubiegać się o dofinansowanie z Czystego Powietrza?

Dofinansowanie czyste powietrze 2024 to program rządowy umożliwiający uzyskanie dopłaty na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych w domu jednorodzinnym. Z dopłat mogą skorzystać wszyscy właściciele i współwłaściciele budynków tego typu, których roczny dochód nie przekracza 135 tys. złotych.

Przy ubieganiu się o dofinansowanie czyste powietrze pod uwagę brana jest także sytuacja materialna gospodarstwa domowego. Im niższy dochód, tym wyższa kwota dofinansowania możliwa do uzyskania. Największe wsparcie otrzymają gospodarstwa, w których średni miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1090 złotych w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 złotych dla gospodarstw jednoosobowych.

Kto może starać się o dofinansowanie czyste powietrze? Oczywiście jest to przywilej właścicieli domów jednorodzinnych, ale mogą z niego skorzystać również prowadzący działalność gospodarczą, jeśli ich roczny przychód nie przekracza określonego progu dochodowego.

Jakie są warunki przyznania dopłat z programu Czyste Powietrze?

Podstawowym warunkiem uzyskania dotacji czyste powietrze jest przeprowadzenie prac, które bezpośrednio przyczynią się do poprawy jakości powietrza. Czyste powietrze co obejmuje dotacja? Przede wszystkim wymianę starych, nieefektywnych kotłów grzewczych na paliwa stałe na ekologiczne źródła ciepła, które spełniają określone wymogi techniczne.

Zakres inwestycji objętych dofinansowaniem czyste powietrze jest jednak znacznie szerszy i obejmuje również docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz zakup i instalację urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, jak pompy ciepła czy instalacje fotowoltaiczne.

  • Wymiana starych pieców
  • Docieplenie budynku
  • Wymiana okien i drzwi
  • Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła
  • Instalacje OZE (np. pompy ciepła, fotowoltaika)

Podstawą do otrzymania wsparcia z programu czyste powietrze 2024 jest przeprowadzenie inwestycji mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynku oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Czytaj więcej: 7 gorących wskazówek jak urządzić domek letniskowy w kultowym stylu

Zmiany w programie w 2024 roku - co nowego?

Zdjęcie Czyste Powietrze: Nowe zasady dotacji! Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

W nowej edycji programu aktualizacja czyste powietrze 2024 warunki zostały nieco zaostrzone. Najważniejszą zmianą są wyższe wymagania dotyczące urządzeń grzewczych, na których zakup będzie można uzyskać dofinansowanie. Ile wynosi dotacja czyste powietrze 2024? Maksymalna kwota wsparcia wzrosła do 136 200 zł.

Aby jednak otrzymać dopłatę na zakup konkretnego urządzenia, nie wystarczy już sama niska emisyjność czy wysoka sprawność energetyczna. Od 2024 roku możliwe będzie dofinansowanie wyłącznie urządzeń znajdujących się na oficjalnej liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

Lista ta zawiera wyłącznie produkty pozwalające na poprawę efektywności energetycznej i zgodne z obowiązującymi normami. Jej celem jest promowanie wysokiej jakości rozwiązań proekologicznych. Aktualny wykaz znajduje się na stronie internetowej programu Czyste Powietrze.

Mimo wprowadzonych zmian, dotacja czyste powietrze aktualizacja 2024 nadal pozostaje atrakcyjną formą dofinansowania dla inwestorów decydujących się na termomodernizację budynku. Podejmując decyzję o ubieganiu się o wsparcie, warto zapoznać się z najnowszymi zasadami programu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wybór idealnego fotela do gabinetu psychologa
  2. Czy regał metalowo drewniany pasuje do Twojego nowoczesnego wnętrza?
  3. Bombki retro: Czy bombki retro są najlepszym wyborem na święta?
  4. Jak łóżko domek 140x200 zmieni Twoją sypialnię w wyjątkowe miejsce?
  5. Wybierz spośród 7 wyjątkowych projektów doradców finansowych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aniela Mazur
Aniela Mazur

Cześć! Jestem filmową podróżniczką, odkrywającą świat kina i seriali. Wprowadzam do domu harmonię, dzieląc się finansową mądrością. Tworzę przestrzeń pełną pasji i relaksu, podzielę się też moimi ulubionymi hobby, tworząc niepowtarzalny blogowy świat.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły